Ju tregojmë 10 fakte rreth zodiakut të cilat do ju lënë pa fjalë

Te rekomanduara

Shperndaje

Nëse jeni një përson i apasionuar pas astrologjisë, ose jo, këto fakte rreth shenjave të horoskopit që s’i kishit dëgjuar më parë, do ju habisin.Është natyra njerëzore të dëshirojmë të dimë më shumë për veten tonë dhe për shumë njerëz, astrologjia – duke studiuar se si trupat qiellorë rreshtohen dhe se si kjo mund të ndikojë në jetën tonë – paraqet një mundësi të artë. Disa shkojnë aq larg sa janë plotësisht të sigurt për ndikimin e horoskopit në çdo veprim që bëjnë. Të tjerë këmbëngulin se e gjithë praktika është një gabim dhe se të lexosh horoskopin javor është humbje kohe. Por, pavarësisht se ku bini në atë spektër, ndikimi i gjerë është i pamohueshëm: Astrologjia është një industri shumë miliarda dollarëshe. Për më tepër, është një fushë e pasur—dhe më shumë se vetëm nga ana monetare. Në fakt, kjo praktikë shtrihet mijëra vjet më parë. Dhe edhe nëse e konsideroni veten një adhurues të astrologjisë, ka një bast të mirë që nuk i dini të gjitha. Për këtë qëllim, ne kemi përmbledhur 10 fakte të shenjave të zodiakut që me siguri do të jenë lajm për ju – pavarësisht nëse jeni një ekspert i certifikuar ose thjesht një lexues i përditshëm.

  1. Dy shenjat që kanë prodhuar më shumë president

Në një përmbledhje të të gjithë presidentëve të SHBA në histori, ditëlindjet e Akrepit dhe Ujorit shfaqen më shpesh se çdo shenjë tjetër. Pesë presidentë, përfshirë Joe Biden, janë Akrep dhe katër presidentë kanë lindur nën shenjën e Ujorit. Kanë qenë vetëm dy presidentë Dashi dhe dy Virgjëresha, duke i bërë ata dy shenjat më pak të zakonshme në atë zyrë.

  1. Nëse dikush ju ka thënë se FBI e konsideroi shenjën tuaj “të rrezikshme”, mos i besoni

Në vitin 2018, USA Today hodhi poshtë një raport që po bënte xhiron e internetit. Kjo renditje e “shenjave më të rrezikshme” supozohet se është marrë nga Byroja Federale e Hetimit (FBI), por agjencia mohon të ketë bërë çdo lloj analize astrologjike të kriminelëve që heton. Megjithatë, kushdo që gjeneroi raportin e rremë, ishte qartësisht mosbesues ndaj Gaforres.

  1. Horoskopi më i vjetër që historia njeh është i vitit 410 p.e.s

Njerëzit janë përpjekur të marrin njohuri për jetën e tyre bazuar në yjet për mijëra vjet. Sipas një artikulli mbi horoskopët babilonas të botuar në Journal of Cuneiform Studies, horoskopi më i vjetër që është zbuluar ishte për 29 prill 410, p.e.s. dhe ishte shkruar në kuneiform.

  1. Luanët kanë më shumë gjasa të shkojnë në palestër

 Një sondazh i vitit 2013 me 10,000 gra në Mbretërinë e Bashkuar të raportuar nga “Hello!” zbuloi se Luanët kishin dy herë më shumë gjasa të shkonin në palestër në krahasim me çdo shenjë tjetër.

  1. Në Japoni, mund t’ju pyesin për grupin tuaj të gjakut në vend të shenjës tuaj

Personaliteti i grupit të gjakut, ose “ketsueki-gata”, është një besim japonez se është grupi i gjakut i dikujt që mund të përcaktojë aspekte të personalitetit të tyre. Sipas Very Ëell Health, pseudoshkenca mund të gjurmohet në vitin 1930 kur një profesor i quajtur Tokeji Furukaëa sugjeroi mundësinë që mund të kishte një korrelacion midis llojeve të gjakut dhe tipareve të caktuara. Njerëzit me gjak A mendohet të jenë krijues dhe kokëfortë, për shembull, ndërsa ata me O janë të sigurt dhe egoistë.

  1. Një punëdhënës u kritikua pasi refuzoi të punësonte persona me shenja horoskopi të caktuar

Në vitin 2011, një menaxher punësimi për një kompani trajnimi të gjuhës kineze përfshiu në një listë pune që kandidatët që ishin Virgjëresha ose Akrepa nuk duhet të aplikojnë. Reagimet dhe impakti në publik ishte i ashpër dhe mjaft kritik.

  1. Shigjetarët kanë më shumë gjasa të bëhen yje të famshëm që fëmijë

Në një hulumtim të kryer nga “Cartoon Netëork” dhe i raportuar nga “Daily Mail” në 2009, u shqyrtuan 100 personazhe që u bënë të famshëm kur ishin fëmijë. Prodhimi i një në pesë yje fëmijë ishte shenja nr. 1 në këtë zonë, Shigjetari. Ndër ato shenja të famshme të zjarrit janë Britney Spears, Scarlett Johansson dhe Donny Osmond.

  1. Bricjapët mund të jenë të prirur për të tradhtuar

Nga të gjitha shenjat astrologjike, Bricjapët kanë më shumë llogari në faqe interneti të takimeve të krijuara për tradhti bashkëshortore. Ujorët vijnë në vend të dytë.

  1. Peshoret përbëjnë pjesën më të madhe të miliarderëve

“The Sun” raportoi mbi analizën astrologjike të bërë nga “UK Domain” në listën më të fundit të miliarderëve të Forbes. Nga rezultatet, shenja e peshores është ajo që mban vendin e parë me 27 miliarderë. Duke marrë parasysh se si Peshoret priren të jenë perfeksionistë të organizuar të fiksuar pas ekuilibrit, kjo gjë s’mund të jetë një befasi.

  1. Udhëheqësit botërorë janë shpesh Akrepat

Analiza e të dhënave nga Vocativ (nëpërmjet Yahoo! Neës) zbuloi se më shumë liderë botërorë janë Akrep, me 22 përfaqësues të fuqishëm. Akrepat njihen për pavarësinë dhe ambicien e tyre, gjë që mund t’i ndihmojë ata në ngjitjen e shkallëve.

spot_imgspot_imgspot_img