A ka më shumë dyer apo rrota në botë? Çfarë duhet të dini rreth debatit të madh të internetit

Te rekomanduara

Shperndaje

Një përdorues i Twitter-it ndezi një debat në internet nëse ka më shumë dyer apo rrota në botë dhe mbi 220,000 përdorues të Twitter votuan në këtë sondazh.Shtatë vjet më parë, përdoruesit e mediave sociale nuk mund të vendosnin nëse një fustan ishte blu apo ngjyrë ari. Më pas, në vitin 2018, interneti debatoi  nëse dëgjonin “Laurel” apo “Yanny” në një audio-regjistrim. Tani, ka një debat të ri për mediat sociale që ka të ngjarë të mos zgjidhet shpejt.

Një përdorues i Twitter, Ryan Nixon, hapi një sondazh në platformë rreth një pyetjeje që po shqyrtonte me miqtë: a ekzistojnë më shumë dyer, apo rrota?

“Unë dhe shokët e mi po bëjmë debatin më të çmendur… Dhe unë jam këtu për këtë arsye” shkroi Nixon në Twitter. “A mendoni se ka më shumë dyer apo rrota në botë?”

Tweet-i u bë shpejt viral, me qindra mijëra përdorues të Twitter-it që iu përgjigjën sondazhit – dhe përdoruesit gjithashtu debatuan  pyetjen.

“Sigurisht dyer. Çdo shtëpi ka të paktën pesë dyer mesatarisht dhe ka 2.5 miliardë shtëpi në botë. Për të mos përmendur garazhet dhe kasollet,” shkroi një përdorues në Twitter. “Unë nuk mund ta besoj që kalova dy minuta të jetës time duke menduar rreth kësaj.”

Një tjetër shtoi: “Kush i voton dyert? Ka rrota në çdo gjë. Unë kam rrota në raftin e rrobave, mbajtëse për magazinimin, koshin e plehrave. Sigurisht që janë rrota.”

Debati u përhap edhe në TikTok, ku faqja #wheelsvsdoors ka grumbulluar afro 17 milionë shikime deri më tani.

“Po në lidhje me anijet turistike? Ato nuk kanë rrota, por kanë qindra dyer? Dhe ju keni aeroplanë? Dhe helikopterë?” tha një përdorues i TikTok, i cili u vendos në dyer si përgjigje e tij.

“Lego ka bërë 2 miliardë rrota, sa shpesh i ndërroni dyert kundrejt rrotave të makinës?” pyeti një përdorues tjetër. “Po, mendoni për një zyrë të madhe dhe sa dyer ka, por sa karrige ka? Një derë VS 4 rrota në karrige.”

Por përdoruesit e tjerë e çuan debatin një hap më tej dhe filluan të bënin pyetje më të thella, të tilla si çfarë llogaritet saktësisht si derë?

“A janë dyert e valvulave? A janë kapakët? A është një kapak sode një derë apo një rrotë?” shtroi një tjetër pyetjen.

Në fund, megjithatë, Twitter u vendos në një përgjigje: me një numër përfundimtar prej 223,347 votash, mbi 53 për qind e anketuesve të Nixon thanë se kishte më shumë rrota se dyer në Tokë.

Megjithatë, në TikTok, debati ishte ende i ndezur.

“Epo nëse valvulat e zemrës po numërohen,” tha tenisti Coco Gauff në një përgjigje ndaj një TikTok që pretendonte se valvulat e zemrës duhet të numërohen si dyer, “atëherë qelizat e gjakut llogariten si rrota”.

spot_imgspot_imgspot_img