Rihanna, Jay-Z dhe Kanye West, për herë të parë në Forbes, mes më të pasurve në botë

Te rekomanduara

Shperndaje

Rihanna, Kanye West dhe Jay-Z kanë thyer listën e miliarderëve të Forbes, me pasuritë e tyre të mëdha që zënë vend në mesin e super të pasurve në botë. Krijuesja e hiteve SOS, e cila u certifikua zyrtarisht miliardere në gusht 2021 falë perandorisë së saj të madhe të bukurisë dhe të brendshmeve, zbarkoi në vendin e 1,729 në listën vjetore, duke e bërë atë muzikantja femër më e pasur në botë.Ndërkohë Kanye, i cili dyshohet se ka kundërshtuar vlerën e tij 2 miliardë dollarë në Forbes, duke pretenduar se ai në fakt ka një vlerë prej 7 miliardë dollarësh, zbarkoi në numrin 1,513 falë partneritetit të tij fitimprurës Yeezy me Adidas dhe marrëveshjes me Gap.

Rihanna mendohet të jetë emëruar si miliarderja e parë e Barbados-it falë pasurisë së saj të madhe, duke e bërë atë një anëtare të klubit të lakmuar Forbes.

Më parë pretendohej se pjesa më e madhe e pasurisë së saj (1.4 miliardë dollarë / 1 miliard £) vjen nga 50 për qind e aksioneve të saj në linjën e saj të kozmetikës Fenty Beauty – një sipërmarrje e përbashkët me konglomeratin francez të mallrave luksoze LVMH – dhe me vlerë 2.8 miliardë dollarë (2 miliardë £) në total. Aksionet e saj prej 270 milionë dollarësh (190 milionë £) në linjën jashtëzakonisht të suksesshme të të brendshmeve Savage X Fenty dhe pasuria e saj nga karriera e saj 16-vjeçare e regjistrimit, janë të gjitha pjesë përbërëse të pasurisë. .

Ndërkohë Jay-Z – i njohur prej kohësh si një nga yjet e pasur të hip hopit – krenohet me një portofol prej 1.4 miliardë dollarësh që e vendos atë në vendin e 2076 në listën e miliarderëve. Vlera e ikonës së muzikës përfshin shitjen e shërbimit të tij të transmetimit Tidal dhe shampanjës Armand de Brignac për LVMH, si dhe perandorinë e tij Roc Nation.

Kanye thuhet se ka kundërshtuar vlerësimin e tij të Forbes në 2 miliardë dollarë, duke pretenduar se është në të vërtetë 7 miliardë dollarë, sipas The Blast. Kanye ndjek Oprah Winfrey, e cila vlerësohet me 2.6 miliardë dollarë, ndërsa ish-gruaja e tij Kim Kardashian e pason atë me 1.8 miliardë dollarë, sipas ET Canada. West ka disa marrëveshje të vendosura, por kriteret e revistës për përcaktimin e pasurisë së dikujt nuk marrin parasysh ‘vlerën e ndërmarrjes së marrëveshjeve afatgjata që janë në fuqi’, sipas The Blast. Vlera neto përcaktohet pjesërisht nga ‘të ardhurat vetëm nga viti i kaluar’.

“Blast” pretendon se ekipit të West iu tha paraprakisht për artikullin dhe nuk janë të kënaqur nga mënyra se si vlera e tij është futur në histori. Në krye të karrierës së tij jashtëzakonisht të suksesshme muzikore, West ka një marrëveshje shumëvjeçare me Adidas me gamën e tij jashtëzakonisht të suksesshme Yeezy, përveç një marrëveshjeje kryesore me Gap që e sheh atë të prodhojë dhe të dizajnojë veshje për kompaninë. Kjo nuk është hera e parë që Kanye shpreh pakënaqësinë e tij me Forbes.

Në listën e gjatë të Forbes është Jezz Bezos i Amazon në vendin e dytë me 171 miliardë dollarë, ndërsa bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates është në vendin e katërt me 129 miliardë dollarë. Vendin e parë e ka siguruar themeluesi i Tesla dhe Space X, Elon Musk.

spot_imgspot_imgspot_img